Stelaże i owiewki

Części do skuterów » Nadwozie skutera » Stelaże i owiewki

Stelaże i owiewki

Stelaże i owiewki są częściami nadwozia skutera. Wspomniane elementy cieszą się dużym zainteresowaniem zwłaszcza wśród osób, które przemierzają na jednośladowych pojazdach dłuższe trasy. Stelaże pod kufer są niezbędne do prawidłowego przymocowania przestrzeni przeznaczonej na bagaż. Owiewki, czyli przednie szyby do skutera zapewniają wyższy komfort jazdy w różnych warunkach pogodowych.

Stelaże pod kufer

W sklepach internetowych są dostępne rozmaite stelaże pod kufer, w tym między innymi stelaże pod kufer centralny oraz stelaże uniwersalne. Większość części do skuterów jest przeznaczona do określonych modeli skuterów, co trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze. Do produkcji stelaży pod kufer wykorzystuje się między innymi stal konstrukcyjną, aluminium, a niekiedy także tworzywa sztuczne o wysokiej wytrzymałości. Posiadanie odpornego na uszkodzenia stelaża pod kufer jest bardzo korzystne dla osób, które często podróżują skuterami. Bagaż można przewieźć bezpiecznie i komfortowo.

Owiewki czyli przednie szyby skutera

Szyba czołowa skutera zwana także szybą przednią, albo owiewką jest produkowana z grubej warstwy tworzywa sztucznego, określanego jako pleksi. Jego główną cechą jest odporność na odkształcanie. Ma to istotne znaczenie podczas jazdy skuterem ? napór wiatru w przypadku słabszego materiału podatnego na odkształcanie szybko doprowadziłby do uszkodzenia owiewki. Byłaby ona niezdatna do użytku. Przednia szyba skutera wykonana z odpowiedniego materiału doskonale chroni osobę poruszającą się pojazdem jednośladowym przed wiatrem i deszczem.

Sposoby montażu owiewek

Na rynku części do skuterów wybór owiewek nie jest zbyt szeroki. Przednie szyby mają standardowe kształty. Owiewki mogą być montowane poprzez przymocowanie do lusterek. Druga metoda montowania owiewek to przymocowanie szyby przedniej do kierownicy. Na montaż owiewki mogą sobie pozwolić jednak tylko właściciele skuterów z nieobudowaną kierownicą, albo z mocowaniem lusterek.

Stopki centralne i boczne

Stopki centralne i boczne są detalami współtworzącymi nadwozie skutera. Zabezpieczają one pojazd przed przewróceniem się na podłoże podczas postoju. Stopki centralne i boczne zapewniają stabilne ustawienie pojazdu. W razie uszkodzenia tworzących je elementów można je zastąpić nowymi częściami zamiennymi, które są łatwo dostępne w sklepach internetowych dla zmotoryzowanych.

Sprężyny, uchwyty i inne detale

Stopki centralne i boczne są skonstruowane z kilku mniejszych elementów. Jako przykład można wskazać na sprężynę stojaka, uchwyt sprężyny i podporę (podstawkę). Właściciele nowych skuterów powinni udać się do serwisu autoryzacyjnego producenta pojazdu. Jeżeli skuter pochodzi z rynku wtórnego stosowanie oryginalnych części nie jest konieczne. Wielu posiadaczy jednośladów wybiera tańsze części zamienne.

Stopki nie są uniwersalne

Obecnie na rynku części do skuterów prowadzą działalność producenci, którzy oferują części zamienne w bardziej dogodnej cenie. Niektórzy z nich określają swoje produkty mianem uniwersalnych, co mogłoby sugerować, że wybrana stopka boczna lub centralna pasuje do każdego skutera. W praktyce ich zastosowanie jest ograniczone do kilku modeli skutera. Lista pojazdów jednośladowych, do których pasują stopki boczne i centralne zawsze jest wskazana w opisie produktu.

Stopki boczne i centralne ze stali

Stopki boczne i centralne są produkowane ze stali, czyli z jednego z najbardziej odpornych na uszkodzenia materiałów. Stal zwykle pokrywa się czarnym lakierem, żeby stopki centralne i boczne nie odróżniały się zbytnio od pozostałych elementów nadwozia. Czarny kolor jako neutralna barwa jest zdecydowanie najczęściej stosowany, ale właściciele skuterów, którzy chcą spersonalizować swój pojazd zwykle poszerzają paletę barw elementów nadwozia. Na polskim rynku są dostępne stopki boczne i centralne od krajowych i zagranicznych producentów - jest w czym wybierać.

Przeczytaj tażkże:

Zapłon Zapłon należy do elementów współtworzących układ elektroniczny skutera. Większość skuterów, które są obecnie oferowane na rynku posiada zapłon elektroniczny. Jego konstrukcja składa się z kilku elementów. Do zapalenia się mieszanki paliwowo -...

Lampy przednie Lampy przednie są niezbędne do prawidłowego oświetlenia drogi przed kierowcą skutera. Ich sprawne działanie ma zatem niezwykle istotne znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy. Podróżowanie jednośladem z niedziałającymi lampami przednimi to stwarzane...

Linki gazu Linka gazu jest istotnym elementem nadwozia umożliwiającym kierowcy kontrolowanie prędkości pojazdu. Konstrukcja skutera obejmuje kilka podobnych części zamiennych. Linki łączą poszczególne części pojazdu zapewniając sprawne funkcjonowanie. Linka...

© 2017 by czesciskutery.pl | Kontakt